شله زرد نذری یک دسر شیرین و خوشمزه است که در ایام مذهبی برای نذر و برآوردن حاجت پخته می شود. تهیه شله زرد نذری ماه محرم فرق عمده ای با شله زرد معمولی دارد و آن اندازه و حجم بالای شله زرد پخته شده است. در واقع برای پخت شله زرد نذری باید میزان و پیمانه ها همه برای تعداد بالا در نظر گرفته شود. خانم های کدبانو از روش های مختلفی شله زرد نذری را می پزند که هر کدام فوت و فن خاصی دارد. شیرینی های نذری ماه محرم همه خوشمزه و خوش طعم هستند. علاوه بر اینکه شله زرد یک دسر خوشمزه و مورد پسند عموم است، درست کردن آن به صورت دستجمعی نیز شور و صفای خودش را دارد.

شله زرد نذری ماه محرم

مواد لازم برای تهیه شله زرد نذری ماه محرم

 • برنج ریز دانه به مقدار ۲ کیلو
 • شکر سفید به میزان ۴ کیلو
 • گلاب دو آتشه یک لیتر و نیم
 • زعفران یک بسته نیم مثقالی
 • خلال بادام ۷۵۰ گرم
 • آب به میزان لازم
 • مواد برای تزیین روی شله زرد
 • خلال بادام ۱۰۰ گرم
 • خلال پسته ۱۰۰ گرم
 • دارچین و هل ساییده به مقدار کافی
 • کاسه و ظروف یکبار مصرف به تعداد مناسب تهیه کنید
 • اگر برای تزیین از شابلون های نوشته استفاده می کنید، می توانید آن را از لوازم قنادی تهیه کنید

طرز پخت شله زرد نذری ماه محرم

طرز پخت شله زرد نذری ماه محرم

برای پخت شله زرد همیشه از برنج های ایرانی دانه ریز استفاده کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید. برنج آشی و برنج های خیلی ریز برای شله زرد نذری مناسب تر و البته مقرون به صرفه تر هستند. برنج های ریز قیمت کمتری از برنج های دانه درشت دارند. اگر برنج دانه ریز در اختیار نداشتید می توانید از هر نوع برنج دیگری هم استفاده کنید ولی در میزان آب دقت کنید برنج های دانه درشت نیاز به آب بیشتری برای پخت دارند.

آماده سازی قبل از پخت شله زرد

برنج را از ۲۴ ساعت قبل بشویید و با مقدار کافی آب سرد برنج را خیس کنید.

بعد از گذشت ۲۴ ساعت برنج خیس خورده را کمی با دست هم بزنید تا بیشتر خرد شود.

به تعداد مورد نیاز ظروف یکبار مصرف و اگر برای خوردن در مجلسی قرار است سرو شود، قاشق یکبار مصرف هم تهیه کنید. این دستور برای پخت ۵۰ شله زرد یک نفره حدود ۲۵۰ گرمی تدارک دیده شده. اگر از ظروف بزرگ تری می خواهید استفاده کنید، تعداد آن کمتر می شود.

حتما یک ملاقه بزرگ با دسته به اندازه کافی بلند تهیه کنید تا ته قابلمه را هم بزند.

سعی کنید از قابلمه تفلن استفاده نکنید. چون احتمالا با ملاقه فلزی می خواهید کف قبلمه را هم بزنید. دیگ های مسی و نیکلی مناسب ترند.

اندازه قابلمه را متناسب با اندازه اجاق گاز درنظر بگیرید.

به دوستان، هماسایه ها و نزدیکان خود اطلاع دهید که قصد دارید شله زرد بپزید تا هم آن ها در ثواب آن شریک شوند هم در درست کردن آن به شما کمک کنند.

شروع پخت شله زرد نذری

در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و آن را بر روی شعله قرار دهید. آب باید به مقدار ۷ برابر برنج در نظر گرفته شود.

وقتی آب به جوش آمد می توانید برنج خیس خورده را در آب جوش بریزید. البته قبل از آن آب اضافی برنج را خالی کنید.

تا زمانی که آب و برنج به جوش بیایند شعله را زیاد کیند. پس از به جوش آمدن باید حرارت زیر قابلمه را کمتر کنید تا برنج کاملا مغز پخت شود.

در حدود ۲ ساعت زمان برای مغز پخت شدن برنج در نظر بگیرید. در این مدت نیازی به هم زدن برنج به طور مرتب نیست. مراقب باشید برنج ته نگیرد.

در این مدت شکر را آماده کنید. همه شکر را در قابلمه ای ریخته و رویش را آب بریزید تا شکر کاملا حل شود. نیازی به حرارت دادن نیست و شکر به طور کامل در آب حل خواهد شد. با استفاده از یک صافی ریز، آب شکری را صاف کنید تا ناخالصی های شکر گرفته شود.

نکته: می توان شکر را مستقیم به برنج در حال جوش اضافه کرد. به تجربه ترجیح می دهم شکر را از صافی رد کنم تا ناخالصی وارد شله زرد نشود.

شله زرد ماه محرم

وقتی برنج کاملا مغز پخت شد محلول شکر را کم کم به برنج اضافه کنید و شله زرد نذری را هم بزنید تا شکر و برنج مخلوط شوند.

نگران رقیق بودن شله زرد نباشید با چند جوش شله زرد نذری ماه محرم به غلظت کافی خواهد رسید.

چنانچه بعد از افزودن شکر، برنج کمی سفت شد می توانید یکی دو لیوان آب به برنج اضافه کنید با جوش آمدن، برنج به غلظت دلخواه خواهد رسید.

خلال بادام را می توا همراه با شکر در برنج ریخت تا نرم شود.

وقتی شله زرد نذری ماه محرم به غلظت کافی رسید می توانید زعفران و گلاب را نیز اضافه کنید.

زعفران را باید قبلا با استفاده از مقداری آب جوش (البته برخی نیز زعفران را در آب سرد رنگ می دهند و معتقدند رنگ بهتری می دهد) خوشرنگ کنید و سپس این زعفران را به برنج در حال جوش اضافه کنید.

از زمان افزودن شکر و بقیه مواد باید مرتب شله زرد را هم بزنید تا ته نگیرد.

در شله زرد نذری ماه محرم و سایر مراسم مذهبی، چون مقدار پخت زیاد است به طور معمول چندین نفر برای کمک و شرکت در ثواب حضور دارند که هر کدام به نوبت شله زرد نذری را هم می زنند. همین موضوع به شما کمک می کند کمتر خسته شوید. همزند پیوسته شله زرد توسط یک نفر کار خسته کننده ای است.

وقتی شله زرد به غلظت مورد نظر رسید درب ظرف را بسته و زیر شعله را بسیار کم کنید تا شله زرد حسابی جا افتاده و لعابدار شود. ۱۵ دقیقه در حرارت بسیار کم برای جا افتادن شله زرد کافی است.

اکنون زیر شعله را خاموش کرده و از یک ترفند ویژه برای خوش آب و رنگ شدن و دم کشیدن شله زرد نذری استفاده کنید. کافی است شله زرد نذری را با یک دم کنی بپوشانید و به مدت نیم ساعت بدون شعله استراحت دهید.

تزیین شله زرد نذری ماه محرم

حالا شله زرد آماده کشیدن در ظرف و تزئین است. با دارچین، پودر هل، خلال پسته و بادام روی شله زرد را تزئین کنید. برای ایام مذهبی با توجه به مناسبت می توان از اسما مبارک معصومین استفاده کرد. شله زرد نذری ماه محرم اغلب با نام مبارک امام حسین تزئین می شود.

نکته۱: مقدار شیرینی شله زرد کمی سلیقه ای است ولی به طور معمول شکر ۲ برابر مقدار برنج در نظر گرفته می شود.

نکته ۲: شکر را وقتی برنج کاملا مغزپخت شد اضافه کنید. در غیر این صورت برنج خوب نمی پزد.

تزیین شله زرد با دارچین و شابلون

اگر از شابلون نوشته دار برای تزیین دارچین استفاده می کنید، بهتر اسب بگذارید اول کمی شله زرد ها در کاسه و ظروف سرد شوند که رویه آن ها خشک تر شود که شابلون به سطح روش آن نچسبد. سپس دارچین را در یک نمک پاش با سوراخ های درشت بریزید و با نگه داشته شابلون بر روی شله زرد، بوسیله نمک پاش، دارچین را روی آن بپاشید. تزیین با دارچین، در بین غذا های نذری، بیشتر در شله زرد و حلیم نذری مرسوم است و در هردو از تکنیک مشابهی استفاده ی شود.

به این دستور تهیه چند ستاره می دهید؟
recipe image
دستور تهیه
شله زرد نذری ۵۰ نفر
نویسنده
تاریخ انتشار
مدت زمان آماده سازی
مدت زمان پخت
کل زمان
میانگین امتیاز
۳1star1star1stargraygray بر اساس ۴۸۱ امتیاز
درباره معصومه فدایی

معصومه فدایی هستم فارغ التحصیل حقوق ولی عاشق کیک و شیرینی. در کیک ساز می تونم ایده های شیرینم رو به واقعیت تبدیل کنم. امیدوارم شما هم از این مطالب لذت ببرید.

10 دیدگاه در طرز تهیه شله زرد نذری ماه محرم
 1. با سلام و تشکر گلابش چی شد؟

 2. از شما بخاطر راهنماییتون متشکرم

 3. اگه آبش زیاد باشه بعد ازین تایمی که شما گفتید باید چکار کرد؟ برای شله زرد روغن لازم نیست؟

  • اگر همین زمان روی گاز بود و باز هم غلظتش کم بود، یا آب زیادی توش ریخته بودید، باز هم به جوشاندنش ادامه بدید. یادتون باشه گلاب رو آخرای کار اضافه کنید که نپره. در مورد روغن، برخی ها کره می ریزن که کمی خوش عطر بشه ولی روغن لازم نداره. با این حال ریختنش هم مشکلی (به جز کالری) ایجاد نمی کنه.

 4. برای اینکه شله زرد آب نندازه چکار باید کنیم؟

  • سلام دوست عزیز
   اگر شله زرد آب بندازه احتمالا یا شکر کم ریخید یا غلظتش کم بوده. خور شکر باعث حالت شیره ای می شه (مثل چسب) و از آب انداختن جلوگیری می کنه.

 5. سلام
  دستتون درد نکنه. خیلی مطلب مفید و کاربردی بود… مرسی

 6. مطلب مفیدی بود، فقط اگر تصاویری منتشر می کردید خیلی خوب میشد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.