درست کردن کیک آن قدرها که برخی فکر می کنند سخت نیست. شما به کمک دستورهای متنوع پخت کیک می توانید در منزل خود کیک های خوشمزه ای درست کنید. اما نکته ای که در بیشتر دستورهای آشپزی پخت کیک وجود دارد این است که معمولا مواد مورد نیاز متنوعی می خواهند که همیشه درسترس نیستند. به همین جهت ما در این نوشته به شما آموزش پخت یا طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با کمترین امکانات مورد نیاز را می دهیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

توجه! اگر عجله دارید و فرصت برای درست کردن کیک در خانه ندارید، و نمی خواهید کیک های بیرونی تهیه کنید، کیک خانگی کیک ساز را امتحان کنید.

مواد مورد نیاز:

۲ عدد تخم مرغ بزرگ یا سه عدد تخم مرغ متوسط

۱ فنجان شکر

۱ فنجان آرد

۱/۴ (یک چهارم) فنجان آب سرد یا شیر

۲ قاشق چایخوری بیکینگ پودر

کمی کره ( به دلخواه)

مواد اولیه کیک اسفنجی ساده با کمترین امکانات در منزل

مواد اولیه کیک اسفنجی ساده

 

 

طرز تهیه کیک اسفنجی ساده:

۱-      قبل از شروع کار همه مواد لازم را آماده کنید؛ چرا که کیک های اسفنجی نسبت به گذر زمان حساسند.

۲-      هم چنین قبل از شروع کادر پیکینگ پودر را الک کنید و آنرا تا زمان لازم، به کنار بگذارید.

۳-      فر را تا دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد (۳۷۵ درجه فارنهایت) گرم کنید.

۴-      یک لایه کره در تابه بریزید. البته به جای آن می توانید از کاغذهای مخصوص یک بار مصرف سلولوزی به نام کاغذ پخت یا کاغذ نانوایی بریزید. در صورت استفاده از کاغذ پخت (parchment paper) علاوه بر عدم نیاز به کره، سطح تابه به راحتی شسته می شود، چرا که هیچ خمیر اضافه ای به سطح آن نمی چسبد.

۵-      تخم مرغ ها را داخل یک کاسه مخلوط کنید. این کار را می توانید به صورت دستی و یا با استفاده از میکسرهای برقی انجام دهید.

نکته: در حین پخت، تخم مرغ ها را در دمای اتاق نگه دارید. آن ها را خیلی بیشتر از ۳۰ دقیقه از یخچال خارج نکنید.

۶-      شکر را به تخم مرغ اضافه کنید و مخلوط را خوب به هم بزنید. این کار را تا زمانی که رنگ مخلوط به زرد کمرنگ تغییر کند و بافت کرمی ایجاد شود، ادامه دهید.

۷-      آب یا شیر را اضافه کنید

۸-      به آرامی آرد الک شده و بیکینگ پودر را به مخلوط اضافه کنید. مخلوط را تا زمانی که خمیری یک دست ایجاد شود هم بزنید. بهتر است که آرد را قبل از شروع کار اندازه گیری و الک نمایید.

ریختن مایه کیک اسفنجی ساده در قالب - طرز تهیه

ریختن مایه کیک اسفنجی ساده در قالب

۹-      مخلوط ساخته شده را درون تابه بریزید و آن را در فر با دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. مدت زمان ۳۰-۳۵ دقیقه اجازه دهید کیک پخته شود.

۱۰-  پس از گذشت مدت زمان حدود ۳۰ دقیقه نگاهتان به کیک باشد. جهت کسب اطمینان از پخته شدن کیک به آرامی انگشت دستتان را بر روی کیک فرو ببرید، اگر پس از انجام این کار، لایه رویی کیک به عقب برگشت، کیک شما اماده شده است. در غیر این صورت کمی دیگر زمان دهید تا کیک به خوبی پخته شود.

۱۱-  پس از چختن کیک آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید بین ۱۵-۲۰ دقیقه به آرامی سرد شود.

۱۲-  اگر از کره در تابه استفاده کرده ید با استفاده از یک چاقو، به اطراف لبه های تابه بکشید تا کیک جدا شود. سپس ان را در روی یک ظرف مناسب جهت سرو قرار دهید.

 

خب کار تمام شد؛ به همین راحتی، به همین خوشمزگی! امیدواریم با استفاده از این آموزش بتوانید کیک خوشمزه ای برای خود و خانواده تان تهیه نمایید.

به این دستور تهیه چند ستاره می دهید؟
recipe image
دستور تهیه
کیک اسفنجی ساده با امکانات اولیه در منزل
نویسنده
تاریخ انتشار
مدت زمان آماده سازی
مدت زمان پخت
کل زمان
میانگین امتیاز
۲٫۵1star1star1stargraygray بر اساس ۹۰ امتیاز
درباره مشکات

گرافیست و نویسنده سایت و نشریات. علاقه خاصی به وردپرس دارم. به دنبال ایده های جدید و جذاب در کارم هستم. معتقدم زمان گران مایه ترین سرمایه هست و برای همین سعی می کنم مطالب مفید و ناب برای کاربران آماده کنم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.